niedziela, 10 listopada 2013

ciekawe artykuły part III

Autor: Yvaine92 o 23:37
Wiemy, co jemy opublikowało na fb ciekawego linka - klik!
W artykule przedstawione jest, jakie firmy kontrolują rynek zbytu produktów, w które codziennie się zaopatrujemy. Nie powiem, fakt, że tylko 10 korporacji sprawuje nadzór, jest dość przerażający. Stąd tylko krok do przejęcia władzy nad światem :D (kto nie wiem, o co mi chodzi - odsyłam do serialu Continuum, nawiasem, bardzo przyjemnie się go ogląda).
Pozwoliłam sobie zamieścić poniżej część tłumaczenia artykułu :)

Infografika pokazuje szereg połączeń w sieci wpływów. Wielkie kompanie mogą być właścicielami, czerpać wpływy lub działać na zasadzie partnerstwa z podległymi pod nie spółkami. Dla przykładu Coca-Cola nie jest w posiadaniu firmy Monster, lecz jedynie jest dystrybutorem ich napojów (nie ma jednak pewności, w jakim stopniu jest aktualny ten wykres).
Jak widać na powyższym diagramie, firmami-matkami są:

  • Kraft
  • Coca-Cola
  • Pepsico
  • General Mills 
  • Kellog's
  • Mars
  • Unilever
  • Johnson&Johnson
  • Proctor&Gamble
  • Nestlé
Oto kilka przykładów:
1. Marka Yum jest właścicielem KFC i Taco Bell. Ta firma z kolei jest partnerem Pepsi i dlatego sprzedaje w swoich restauracjach wyłącznie produkty Pepsi.
2. Warta 84 miliardy Proctor & Gamble – największy reklamodawca w USA jest połaczony z ogromem różnorakich marek poczynając od pasty do zębów do luksusowych domów mody. Suma sumarum P&G dociera do grona 4,8 miliarda odbiorców rocznie.
3. Nestle (200 mld) znana głównie z czekolady, jest w istocie największym producentem żywności na świecie. Posiada prawie 8 tys. różnych marek oraz ma udziały/partnerstwo z ogromem innych. Na przykład L’Oreal, Gerber, Diesel, Purina, Friskies.
4. Unilever specjalizujący się w artykułach chemii gospodarczej, dociera do 2 miliardów ludzi kontrolując wszystko od Q-Tips, po masło orzechowe Skippy.

Nie tylko produkty, które nabywasz i użytkujesz są pod zbiorczą kontrolą megakompanii. 90% rynku mediów jest w szponach sześciu firm. W ciągu 28 lat z 50 firm posiadających 90% środków masowego przekazu liczba ta spadła do 6 (w USA).
Z 37 banków w USA pozostały 4:
- JPMorgan Chase
- Bank of America
- Wells Fargo
- CitiGroup
10 największych instytucji finansowych posiada 54% kapitału Amerykanów. W 1990 było to zaledwie 20%. Według raportów MotherJones liczba banków zmalała z 12,5 tys. do 8 tys.

Macie jakieś spostrzeżenia?

*z angielskiego przełożył - 
http://metalprohealth.blogspot.com/


3 komentarzy:

JP2GMD pisze...

Jako tłumacz naczelny polecam, może trochę oklepany, lecz zarazem niezwykle aktualny, wręcz proroczy film w temacie posta:
http://www.youtube.com/watch?v=Fxvzkv2g83M
Wrzucam wersję z napisami, ponieważ lektor wywołuje reflux.

Madzia pisze...

uwleibiam wygląd Twojego bloga, nie mogę się napatrzeć :)
a artykuły dodałam sobie do zakładek na pewno poczytam

Anonimowy pisze...

Hi there great blog! Does running a blog such as this require a great deal
of work? I've absolutely no understanding of coding but I
had been hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have
any ideas or techniques for new blog owners please share. I understand this is off subject nevertheless I simply
had to ask. Many thanks!

Feel free to surf to my weblog - watches for women brands

Publikowanie komentarza

Każdy Twój komentarz jest dla mnie cenny :) masz jakieś wskazówki, sugestie, chcesz podzielić się wiedzą? nie czekaj, pisz :)

 

essentia vita Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review